Lütfen Bekleyin

Rune’leri Herkes Kullanabilir mi?

Yazar: Özenç Irmak

Runeleri herkes kullanabilir mi? Eğitimler sırasında ve özel mesaj yoluyla runelerin herkesin kullanıp kullanılamayacağı, bunun herhangi bir zararı olup olmadığı yönünde sorular alıyorum. Soranlara açıklıyorum ancak 24 rune sembolünün bilgisinin iki günlük, birkaç saatlik online görüşmelerle aktarılmaya başladığını duyduğumda -ki tek bir rune harfinin anlatımının en az 2 3 saat sürdüğünü düşünürsek- bunu herkesin görebileceği bir yerde paylaşmam gerektiğini hissettim.

İzlanda'da Egill Skallagrimsson adlı bir çiftçi, savaşçı (viking), şairin (ozan) sülalesinin hikayelerinin anlatıldığı Egil Destanı vardır. Egil ozan olduğu için runeler ile ilgili derin bilgilere sahiptir ve bu sembolleri kullanmayı ustalarından öğrenmiştir. Toplam 92 bölümden oluşan destanın sekiz bölümünde Egil'in runeleri kullandığı çeşitli olaylar anlatılır. 73.bölümde Egil bir yolculuğunda Helga adında hastalıktan yatağa düşmüş bir kadınla karşılaşır. Hastalığın tedavisi için bir şey yapılıp yapılmadığını sorduğunda bir çiftçinin, kadının iyileşmesi için runeler işlediği ancak o zamandan beri durumun iyileşmek yerine daha da kötüye gittiği yanıtını alır. Kendisinden hastalığın şifası için yardım istenildiğinde denemekten zarar gelmez diyerek Helga'nın yanına gider. Yatağın temizlenip çarşaflarının yenilenmesini rica eder ve bunun için hasta kadın ayağa kalktığında yatağı arar ve üzerine şifa için runelerin kazıldığı balina kemiğini bulur. Runeleri yarım yamalak öğrenen birinin uygulamasından dolayı kadının durumunun kötüleştiğini fark eder. Yapılan uygulamanın etkisini yitirmesi için kemiğin üstündeki runeleri kazır, geriye kalan kemik parçasını ateşe atar ve kadının çarşaflarını rüzgara silkeler ve şunları söyler:

Skalat maðr rúnar rísta,
nema ráða vel kunni,
þat verðr mörgum manni,
es of myrkvan staf villisk;
sák á telgðu talkni
tíu launstafi ristna,
þat hefr lauka lindi
langs ofrtrega fengit.

Türkçe çevirisi:
Usulüyle okuyamadığı takdirde
İşlememelidir runeleri kimse
Anlamını yitirir aksi halde
Sürükler insanları yanlış yönlere
Görürüm bu balina kemiği üzerinde
On tane yanlış yazılmış güçlü kelime
Bu yüzdendir bitap düşmüş kadının
Acısı ve çektiği çile

Egil daha sonra kendisi kadının iyileşmesi için gerekli runeleri balina kemiğine işler ve hastanın yatağının altıa koyar. Helga sanki derin bir uykudan uyanır gibi gözlerini açar ve zayıf görünmesine rağmen iyi hissettiğini söyler. 
Burada önemli nokta Egil'in en başta söylediği, rune sembollerinin bilinmeden ve tam olarak runeler üzerinde kontrol sağlamadan kullanılmaması gerektiğiyle ilgi genel uyarıdır. Böyle bir durumda en iyi ihtimal runelerin çalışmamasıdır veya tam tersi çalışıp zarar da getirebilir. Runeleri kullanmanın tek yolu her bir sembolü ayrıntısıyla öğrenmektir. İnternetten runelere atfedilen anahtar kelimeleri, yanlış eksik veya fazla bilgileri okuyup sonrasında bunları bu şekilde kullanmak veya kullandırtmak kullanan ve kullandıran kişiye fayda getirmeyecektir.